Kontaktpersoner i Nordliks

Liste opdateret 11.02.2020 af Claus Madsen




[ Danmark ] [ Eesti ] [ Finland ] [ Føroyar ] [ Ísland ] [ Kalaallit Nunaat/Grønland ] [ Litauen ] [ Norge ] [ Sverige ]

Netværkskoordinator (2020-2023)

Hovedkoordinator

Administrativ

Kristian Osnes Aambø
Institutt for språk og kultur
Universitetet i Tromsø
E: kristian.o.aambo@uit.no

Kontaktpersoner

DANMARK

Københavns Universitet

Nina Møller Andersen
Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab
Emil Holms Kanal 2
DK-2300 København S
T: +45-3532 8383
F: +45-3552 8377
E: ninamoel@hum.ku.dk
W: www.nors.ku.dk

Syddansk Universitet, Odense

Peter Juul Nielsen
Institut for sprog og Kommunikation
pjn@sdu.dk

Ida Funder
SDU International
E:idf@sdu.dk
Syddansk Universitet
Campusvej 55
DK-5230 Odense M
T: +45 6550 7626

Roskilde/RUC

Sune Sønderberg Mortensen
Institut for Kommunikation og Humanistisk videnskab
Hus 3.2.3 / PB 260
DK-4000 Roskilde
E: sunes@ruc.dk
W: www.ruc.dk

Aalborg Universitet

Jens Lohfert Jørgensen
Institut for Kultur og Globale Studier
Kroghstræde 3
DK-9220 Aalborg Øst
T: +45 99 40 28 57
E: jenslj@cgs.aau.dk
W: www.cgs.aau.dk

Aarhus Universitet

Pernille Hermann
Institut for Kultur og Kommunikation – Nordiske Studier og Oplevelsesøkonomi
Jens Chr. Skous vej 2, bygn. 1485
DK-8000 Århus C
T: +45 87 16 31 42
E:norph@cc.au.dk
W:Nordiske studier og oplevelsesøkonomi

EESTI

Tartu Ülikool/Tartu Universitet

Daniel Sävborg
Department of Scandinavian Studies
Ülikooli 17
51014 Tartu,Estonia
T: +372 737 6250
E: daniel.savborg@ut.ee
W: http://www.flgr.ut.ee/et/skandinavistika-osakond

FINLAND

Helsingfors

Claus Kruchov Madsen
Nordiska språk och litteraturer
Humanistiska Fakulteten
PB 24
FIN-00014 Helsingfors universitet
E: claus.madsen (a) helsinki.fi
W: www.helsinki.fi/sup

Joensuu

Satu Pirhonen
Institutionen för främmande språk och översättningsvetenskap/svenska språket
Östra Finlands universitet
PB 111
FIN-80101 Joensuu
T: +358-294452108
E: satu.pirhonen@uef.fi
W: www.uef.fi

Jyväskylä

Harry Lönnroth
Svenska, Institutionen för språk
Jyväskylän Yliopisto
PB 35 (P)
FIN-40014 Jyväskylä
T +358408055086
E: harry.h.lonnroth (at) jyu.fi
W: Web-sider til indkommende nordliksstuderende

Tammerfors

Marja Kivilehto
Nordiska språk
Fakulteten för kommunikationsvetenskap
FIN-33014 Tammerfors universitet
E: marja.kivilehto@uta.fi
W:www.uta.fi

Uleåborg

Riitta Kataja
Nordisk filologi
Humanistiska fakulteten
Uleåborgs universitet
PB 1000
FIN-90014 Uleåborgs universitet
E: riitta.kataja@oulu.fi
W: www.oulu.fi/svenska

Åbo

Åbo Akademi

Svenska språket
Marie-Louise Lind Sørensen
Fabriksgatan 2
FIN-20500 Åbo
E: marie-louise.sorensen (at) abo.fi

Litteraturvetenskap
Maria Österlund
Åbo Akademi
Fabriksgatan 2
FIN-20500 Åbo
E: mosterlu@abo.fi
W: www.abo.fi

Åbo universitet/Nordiska språk

Kirsten M. Berg
FI-20014 Åbo universitet
Finland
T: +358 5032 90166
E: kberg@utu.fi
W: www.utu.fi

FØROYAR

Tórshavn

Zakaris Svabo Hansen
Føroyamálsdeildin
Fróðskaparsetur Føroya
FO-100 Tórshavn
Færøyene
E: ZakarisH@setur.fo
W: www.setur.fo

ISLAND

Reykjavík

På orlov: Ann-Sofie Nielsen Gremaud
Vikar: Þórhildur Oddsdóttir
Háskoli Islands

Hugvísindasvið
Íslensku- og menningardeild
Aðalbyggin/Main Building
IS-101 Reykjavík
T: +354 525 4262
F: +354-525-4410
E: thorhild@hi.is
W: www.hi.is
Direkte link til sider på engelsk

KALAALLIT NUNAAT/GRØNLAND

Nuuk

Per Arnfjord
Ilisimatusarfik/Grønlands Universitet
Box 1061
3900 Nuuk
Grønland
T: +299 38 56 76
E: per(a)uni.gl
W: www.ilisimatursafik.gl

NORGE

Bergen

Anders M. Gullestad
Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier
Universitetet i Bergen
Postboks 7805, N-5020 Bergen
E: anders.gullestad@uib.no
W: www.uib.no/lle

Oslo

Bitten Forsudd
Institutt for lingvistiske og nordiske studier (ILN)
Universitetet i Oslo
Pb. 1102 Blindern, N-0317 Oslo
E: b.m.forsudd@iln.uio.no
W: www.hf.uio.no

Tromsø

Linda Nesby
Institutt for kultur og litteratur
Universitetet i Tromsø
N-9037 Tromsø
T: +47-7764 4235
E: linda.nesby@uit.no
W: www.hum.uit.no

NTNU i Trondheim

Ivar Berg
Department of Language and Literature
NO-7491 Trondheim, Norge
T: +47 48 06 08 09
E: ivar.berg@ntnu.no
W: www.ntnu.no/isl

Kristiansand

Elin Gunleifsen
Institutt for nordisk og mediefag
Universitetet i Agder
Serviceboks 422
N-4604 Kristiansand
E: elin.gunleifsen@uia.no
W: www.uia.no

SVERIGE

Göteborg

Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion
Camilla Alvhage
Göteborgs universitet
Box 200
SE-405 30 Göteborg
T: +46 (0)31 786 4580
E: studiev.litt@lir.gu.se
W: www.lir.gu.se

Institutionen för svenska språket
Elisabeth Andersson
Göteborgs universitet
Box 200
SE-405 30 Göteborg
T: +46317864469
E: elisabeth.andersson@svenska.gu.se
W: www.svenska.gu.se

Stockholm

Institutionen för svenska och flerspråkighet
Mikael Kalm
Stockholms universitet
SE-106 91 Stockholm
T: +46-8-16 25 83 Mikael Kalm/Britt Arvidsson (assistent)
E:mikael.kalm@su.se / britt.arvidsson (at) ike.su.se
W: www.svefler.su.se

Institutionen för kultur och estetik
Maria Wahlström / Maarit Hämäläinen (assistent)
Frescativägen 24 E
Stockholms universitet
SE-106 91 Stockholm
T:Växeln/omstillingen:+ 46-8-162000
E: maria.wahlstrom@littvet.su.se / maarit.hamalainen (at) ike.su.se
W: www.su.se/ike

Uppsala

Institutionen för nordiska språk
Lise Horneman Hansen
Institutionen för nordiska språk
Uppsala universitet
Box 527
S-751 20 Uppsala
Sverige
T: +46 18 471 12 74
F: +46 18 471 12 72
lise.horneman-hansen@nordiska.uu.se
W: www.nordiska.uu.se

Litteraturvetenskapliga institutionen
Ola Nordenfors
Uppsala universitet
Box 632
S-751 26 Uppsala 
Sverige
T: +46 18 471 29 53
F: +46 18 471 61 87 
E: Ola.Nordenfors@littvet.uu.se
W: www.littvet.uu.se

Linnéuniversitetet (Växjö/Kalmar)

Sofia Ask
Institutionen för svenska språket
Linnéuniversitetet
S-351 95 Växjö
T: +46-470-70 89 07
F: +46-470-70 80 00
E: sofia.ask@lnu.se
W: www.lnu.se
W:Institutionen för svenska språket

Litauen

Vilniaus universitetas

Birutė Spraunienė
Centre for Scandinavian Studies
Institute for the Languages and Cultures of the Baltic
Universiteto str. 5
LT-01513 Vilnius
T: +370 5268 7235
E: birute.sprauniene@flf.vu.lt
W:Skandinavistikos centras


Nordisk Ministerråd

Ved Stranden 18
DK-1061 København K
T: +45 3396 0200
F: +45 3393 3572
E:ujk@norden.org